
Sidste år i slutningen af sommerferien besluttede jeg at det var på tide at få mig et nyt sommersjal. Jeg strikkede for lang tid siden et dejligt bomuldssjal, som jeg bruger det meste af sommeren til både sjal og tørklæde. Det strikkede jeg lidt på i løbet af sensommeren, men så blev det vist ikke til mere med det.
Jeg fandt noget dejligt bomuld, bambus og hør garn, som jeg har strikket i. Lidt mere end 150 g er det blevet til. Jeg mangler faktisk stadigvæk at skylle og tørre det, men jeg er virkelig tilfreds med resultatet og glæder mig til, at vejret bliver lidt varmere, så det kan komme i brug.
Opskriften fandt jeg, i følge ravelry, allerede i 2012, da jeg så Voolenvine (Yarngasm podcast)’s udgave. Jeg har købt den for 50 kr – det gør jeg ikke så tit, men jeg må sige at det er en rigtig god opskrift. Velskrevet og nem at følge.
Mere info om sjalet kan ses her