
Nogle gange er jeg lidt langsomtopfattende. Onsdag formiddag var jeg til min sidste eksamen, som gik rigtig godt og det betyder altså at jeg er færdiguddannet folkeskolelærer. Jeg kan ikke sige, at jeg aldrig skal til eksamen igen, men næste gang jeg skal være til en eksamen vil det være på den anden side af bordet – mærkeligt.
Det er 9 år siden jeg startede en videregående uddannelse. Jeg havde et længere ‘sidespring’ inden jeg startede på læreruddannelsen, som jeg til gengæld er strøget lige igennem. Nu er det så slut og man kan sige at det var på tide, men det er som om det ikke rigtig er sunket ind endnu: Jeg er færdig!
Nu er der altså masser af tid til at gøre klar til den lille, til at strikke og læse og alle de andre ting som man ikke ordentlig har tid til, når der er eksamen i udsigten.
Nu skal det bare lige gå rigtig op for mig at jeg er færdiguddannet.
Tillykke! Ja, den slags skal lige synke ind 🙂
Har du egentlig liniefag i håndarbejde (eller hvad det nu hedder i disse tider)?
Håber du snart får lidt bedre vejr at nyde livet i – men det er da ok strikkevejr, i det mindste 🙂
Stort tillykke! Har stooor respekt for faget….
Tillykke med uddannelsen
Nyd orloven inden det går løs på arbejdsmarkedet. Det skulle være nemt at finde et job som lærer 😀
Tillykke tillykke!
Det må være dejligt at være færdig. Så kan du rigtig nyde sommeren – når den engang kommer 😉
ja stort tillykke, nyd det.
Mange tak for jeres kommentarer – det er skønt at være færdig 🙂 Jeg glæder mig både til at have barsel og til at komme ud og undervise.
Sidsel: ja – jeg er også håndarbejdslærer 🙂
Hov, jeg har først nu opdaget at du er blevet færdig.
Stort tillykke!! Det er ret fantastisk at nå en sådan milepæl i livet.
KH,
Britt
Stort til lykke! Jeg har været lidt fraværende allevegne, så jeg har ikke rigtig fulgt med 😦
Tusind mange gange tillykke.