[English below]
Jeg har været på garnrov
Jeg fik i julegave et gavekort til denne garnbutik – det får jeg i gave fra min farmor mere eller mindre hvert år. Det er en skøn gave, som altid bringer glæde. Jeg prøver at have et projekt i tankerne, når jeg køber garn.
Denne gang var jeg på jagt efter garn til en sweater med navnet ‘Baby Cables and Big ones too’ af Sivu Simola – en finsk strikkedesigner. Jeg har (selvfølgelig) fundet opskriften på ravelry.com og købt for ca. 35 kr.
I have been yarn shopping
I got a gift certificate for christmas for an LYS near my parents’ – I get that just about every christmas by my grandmother. I love it
I try to shop with a project in mind and this time I’ve bought yarn for ‘Baby Cables and Big ones too’ by Sivu Simola. I found and bought it on ravelry for €4.35.
Jeg købte også noget Järbo Raggi til nogle tykke varme sokker til C.
I also bought some Järbo Raggi for some thick socks for C.

Posted by Janne on 15. februar 2012 at 9:10
uha det er aldrig dårligt at få nyt garn inden før døren
Posted by Anna Kamilla on 15. februar 2012 at 12:05
Hende farmor er sgu go’ til gaver, hva’
Glæder mig til at se resultatet. Knus.
Posted by Stine on 16. februar 2012 at 14:25
@Janne – ja det er skønt
@Anna – ja – det er lige den rigtige gave til mig
Jeg glæder mig også rigtig meget til at se resultatet – og jeg er lidt spændt på hvor lang tid der kommer til at gå før jeg når dertil.